Αρχική Ανακοινώσεις Ολοκληρώθηκαν τα Σύνθετα και τα 10.000Μ

Ολοκληρώθηκαν τα Σύνθετα και τα 10.000Μ

από KOEAS

Ο Ανδρέας Χριστοδούλου του ΓΣΚ αναδείχθηκε νικητής στο φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Δεκάθλου Ανδρών που ολοκληρώθηκε σήμερα Παρασκευή 17 Απριλίου στο Εθνικό Στάδιο Στίβου (ΓΣΠ) στη Λευκωσία. Ο αθλητής του ΓΣΚ συγκέντρωσε 6524 βαθμούς.

Στη δεύτερη θέση ήταν ο Δημήτρης Κωνσταντίνου επίσης του ΓΣΚ με 6180Β. ο οποίος αναδείχθηκε νικητής στο αντίστοιχο πρωτάθλημα Εφήβων.

Την Τρίτη θέση κατέλαβε ο αθλητής του ΓΣΖ Δημήτρης Αλαμπρίτης με 6072Β.

Η Ραφαέλλα Ιωάννου του ΓΣΟ ήταν η νικήτρια του Επτάθλου Γυναικών με 4519Β. Η Ξένια Ηροδότου επίσης του ΓΣΟ ήταν δεύτερη με 4502Β. και η Ζωή Σταύρου του ΓΣΚ Τρίτη με 3652Β.

Στην κατηγορία Νεανίδων νικήτρια ήταν η Ανδριάνα Ίτταλος του ΓΣΟ με 3069Β.

Παράλληλα με τα Σύνθετα Αγωνίσματα, διεξήχθη και το αγώνισμα 10.000Μ. Ανδρών & Γυναικών. Στους Άνδρες νικητής ήταν ο Μάριους Πούσκας του ΓΣΟ με επίδοση 31.53.5.

Στη δεύτερη θέση ήταν ο Νίκος Φράγκου του ΓΣΠ με 32.09.0 και τρίτος ο Χρήστος Λαμάρης επίσης του ΓΣΠ με 32.48.0.

Στην κατηγορία Γυναικών νικήτρια ήταν η Μαριλένα Σοφοκλέους του ΓΣΠ 37.56.5.   Στη δεύτερη και Τρίτη θέση ήταν επίσης οι αθλήτριες του ΓΣΠ Ελπίδα Χριστοδουλίδου και Γαβριέλλα Σοφοκλέους με 38.15.3 και 39.24.1 αντίστοιχα.

Τόσο τα πρωταθλήματα Δεκάθλου Ανδρών-Εφήβων, Επτάθλου Γυναικών-Νεανίδων και 10.000Μ. Ανδρών-Γυναικών, διεξήχθησαν μέσα στα πλαίσια των φετινών αντίστοιχων πρωταθλημάτων και η βαθμολογία τους θα προστεθεί στην τελική βαθμολογική κατάταξη.