Πολύ καλή η παρουσία του Στίβου στους 18ους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης που έγιναν στο Μαυροβούνιο την περίοδο 28 Μαϊου – 1ηΙουνίου 2019.

Η συγκομιδή δέκα(10) Χρυσών, οκτώ (8) Αργυρών και εννέα (9) Χάλκινων μεταλλίων, είναι ο απολογισμός της συμμετοχής του αθλήματος στο 3ήμερο των αγωνισμάτων στίβου, λαμβάνοντας πάντοτε υπόψη τις σημαντικές απουσίες που ύπηρξαν. Τα Χρυσά μετάλλια θα μπορούσαν να είναι περισσότερα αν δεν υπήρχε η αδικία στα 5000μ. γυναικών με τη Μερόπη Παναγιώτου και την λανθασμένη αλλαγή στη σκυταλοδρομία 4Χ100Μ Ανδρών που την οδήγησε στην 5ηθέση.

Ο Στίβος για μια ακόμη διοργάνωση Αγώνων Μικρών Κρατών Ευρώπης, ήταν η αιχμή του δόρατος για την Κύπρο και κάτω από τις περιστάσεις έδωσε το μάξιμουμ των δυνατοτήτων του.

         
Τα Χρυσά μετάλλια εξασφάλισαν οι:        
Ανδρέας   Χατζηθεωρή 100Μέτρα  
Αλεξάντερ   Μπίτσι 200Μέτρα  
Χρήστος   Παντελίδης Μήκος  
Κυριάκος   Παμπακάς Ύψος  
Λογγίνος   Αχιλλέως Τριπλούν  
Νίκανδρος   Στυλιανού Επί Κοντώ  
Αγγελική   Αθανασοπούλου 100Μ Εμπόδια  
Μαρία   Αριστοτέλους Επί Κοντώ  
Ανδρονίκη   Λαδά Δισκοβολία  
Εθνική Ομάδα   Γυναικών 4Χ100Μ  
         
Αργυρά μετάλλια κατέκτησαν οι:        
         
Σταύρος   Αυγουστίνου 100Μέτρα  
Κωνσταντίνος   Χρίστου 400Μέτρα  
Κυριάκος   Ιωάννου Ύψος  
Μερόπη    Παναγιώτου 5000Μέτρα  
Ντακμάρα   Χάντζλικ 10000Μέτρα  
Φιλίππα   Φωτοπούλου Μήκος  
Δέσποινα   Χαραλάμπους Ύψος  
Εθνική Ομάδα   Ανδρών 4Χ 400Μ  
         
         
Τρίτες θέσεις και Χάλκινο μετάλλιο είχαμε με τους:        
         
Σταύρο   Αυγουστίνου 200Μέτρα  
Σταύρο   Σπύρου 800Μέτρα  
Αναστάσιο   Βασιλείου 400Μ Εμπόδια  
Νικόλα   Φράγκου 3000μ Στήπλ  
Γρηγόρη   Νικολάου Τριπλούν  
Ανδρέα   Χρίστου Δισκοβολία  
Παρασκευά   Μπαντζάβαλη Ακοντισμός  
Στυλιάνα   Ιωαννίδου Ύψος  
Εθνική Ομάδα   Γυναικών 4Χ400Μ  
         
         
         
Οι υπόλοιποι αθλητές – τριες που συμμετείχαν είχαν την ακόλουθη κατάταξη:        
         
Ανδρέας   Δημητριάδης 400Μέτρα 8ος
Παναγιώτης   Μιχαηλίδης 1500Μέτρα 6ος
Αναστάσιος   Βασιλείου 110Μ Εμπόδια 4ος
Κωνσταντίνος   Τζιακούρης 110Μ Εμπόδια 6ος
Έλβις   Κρυούκωφ Μήκος 9ος
Έλβις   Κρυούκωφ Σφαίρα 5ος
Γεώργιος   Κονιαράκης Δισκοβολία 5ος
Σπύρος   Σάββα Ακοντισμός 4ος
Εθνική Ομάδα   Ανδρών 4Χ100Μ
Παρασκευή   Ανδρέου 100Μέτρα 4η
Σάντα   Κολομεϊτεβα 100Μέτρα 6η
Σάντα   Κολομεϊτεβα 200Μέτρα 5η
Μαρία   Αντωνίου 200Μέτρα 6η
Χριστιάνα   Κατσαρή 400Μέτρα 4η
Αλεξάνδρα   Ευαγγέλου 400Μέτρα 5η
Ναταλία   Ευαγγελίδου 800Μέτρα 4η
Μερόπη   Παναγιώτου 1500Μέτρα 4η
Ντακμάρα   Χάντζλικ 5000Μέτρα
Μαριάννα   Πισιάρα 400Μ Εμπόδια 5η
Χριστοφή   Ελεάνα 400Μ Εμπόδια 6η
Χρυστονύμφη   Παίδιου Μήκος 7η
Χρυστονύμφη   Παίδιου Τριπλούν 4η
Στυλιάνα   Κυριακίδου Σφαιροβολία 3η(3 αθλήτριες)
Στυλιάνα   Κυριακίδου Δισκοβολία 4η
         

 

Print Friendly, PDF & Email
Kοινοποιήστε:

Comments are closed.