Άνετα πρώτοι ο Αμίν και η Μερόπη

από KOEAS

ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΔΡΟΜΩΝ ΕΠΙ ΑΝΩΜΑΛΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΣ Ο ΓΣ ΠΡΑΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΑΙΔΩΝ

Ο Αμίν Χαντίρι (στην κατηγορία Ανδρών) και η Μερόπη Παναγιώτου (στην κατηγορία Γυναικών) είναι οι νικητές του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Ανώμαλου Δρόμου . Όλοι οι αγώνες των Παγκυπρίων Πρωταθλημάτων Ανωμάλου Δρόμου διεξήχθησαν στο Πάρκο της Αθαλάσσας, σε χειμωνιάτικες συνθήκες (κρύο, λάσπη κτλ.), αλλά, ευτυχώς, για τους αθλητές, χωρίς βροχή.

Ο Χαντίρι (ΓΣΖ), νίκησε με χαρακτηριστική άνεση στα 10 χλμ., με χρόνο 32.01.0, δείχνοντας τις διαθέσεις του για τη συνέχεια της σεζόν, καθώς ενδέχεται να κάνει λίαν συντόμως «δυνατές» κούρσες στον κλειστό στίβο (1.500μ., ίσως και 3.000μ.). Άνετη ήταν και η επικράτηση της Μερόπης Παναγιώτου (ΓΣΠ) στα 4χλμ., καθώς κάλυψε την απόσταση σε 13.45.0. Η Μερόπη θα κυνηγήσει, επίσης, συμμετοχή (πρόκριση) σε σημαντικές διεθνείς διοργανώσεις.

Στην κατηγορία Εφήβων ( 6 χλμ.), ο Φάνης Πιττάλης (ΓΣΠ) έτρεξε θαυμάσια και πήρε με διαφορά την πρώτη θέση, με επίδοση 20.19.0, το ίδιο και η πρωταθλήτρια Νεανίδων, Φοίβη Μαλά (ΓΣΠ), η οποία κάλυψε τα 3 χιλιόμετρα σε 11.27.1.

Στις δύο κατηγορίες Παίδων (U16 και U 18) έκλεψε την παράσταση ο προσφυγικός σύλλογος της Κερύνειας, Πράξανδρος, με τις επιτυχίες των Ανδρέα Νικολάου (9.51.0 στα 3 χλμ.) και Χριστόφορου Κούρρη (4.44.1 στο 1,5 χλμ.).

Στις κατηγορίες Κορασίδων (U 18 και U16) έκαναν πολύ καλή εμφάνιση και επικράτησαν, τελικώς, με ευχέρεια οι Άντρεα Λοϊζίδου  του ΓΣΠ (7.09.1 στα 2 χλμ.) και η Ναυσικά Λεωνίδου του ΓΣΚ (5.08.5 στο 1,5 χλμ.).

Ο ΓΣΠ παρουσίασε πληρότητα και κυριάρχησε στις κατηγορίες Γυναικών, Νεανίδων και Κορασίδων U18 (δεν υπήρξε ομαδική βαθμολογία στην κατηγορία Κορασίδων U 16).

Στο ομαδικό Ανδρών νίκησε ο ΓΣΟ, ο ΓΣΠ επιβλήθηκε στην κατηγορία Εφήβων και ο ΓΣ Πράξανδρος στους Παίδες U18 (δεν υπήρξε ομαδική βαθμολογία στην κατηγορία Παίδων U 16).