Αρχική Ανακοινώσεις Η ΚΥΠΡΟΣ ΣΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Η ΚΥΠΡΟΣ ΣΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

από KOEAS

ΜΕΡΟΣ Β’ (2001-2017)

Στο πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του νέου Μillenium (2001, Έντμοντον) η Κύπρος απουσίασε, αφού κανένας αθλητής μας δεν κατόρθωσε να πιάσει το όριο συμμετοχής στη διοργάνωση, στείλαμε, όμως, τρεις στο Παρίσι το 2003. Η Άντρη Σιάλου έλαβε μέρος στα 400μ. εμπόδια και αναδείχθηκε 18η σε 45 αθλήτριες (με επίδοση 56.11), χάνοντας για λίγο την πρόκριση στον ημιτελικό.  Ο Άννινος Μαρκουλλίδης έτρεξε  κλασικό του αγώνισμα, τα 200 μέτρα, όπου πήρε την 37η θέση ανάμεσα σε 57 αθλητές, με 20.97. Ο τρίτος αθλητής μας, ο Μάκης Κατσαντώνης, αγωνίστηκε στα 100 μέτρα, όπου με επίδοση 10.46 κατέλαβε συνολικά την 41η θέση σε 110 αθλητές.

Το 2005, στο Ελσίνικι, είχαμε την πρώτη παρουσία του αθλητή που θ’ ανέβαζε την Κύπρο στα ύψη και θα της χάριζε μετάλλια στε Παγκόσμια Πρωταθλήματος. Ο λόγος, για τον Κυριάκο Ιωάννου. Στη φινλανδική πρωτεύουσα ο 21χρονος τότε Κυριάκος με άλμα στα 2,27μ. πέτυχε πρόκριση στον τελικό, όπου κατέλαβε την 7η θέση με 2,25μ.

ΟΙ ΠΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

Στην Οσάκα, το 2007, ο Ιωάννου φιλοτέχνησε μια πλατινένια σελίδα στην ιστορία του κυπριακού στίβου, ως ο πρώτος αθλητής που κέρδισε «παγκόσμιο» μετάλλιο! Ο Κυριάκος συγκλόνισε στο ύψος, σ’ έναν τελικό που έκοβε ανάσες. Πήρε το χάλκινο μετάλλιο, με επίδοση 2,35μ., που ήταν ίδια με τις επιδόσεις του πρώτου και του δεύτερου νικητή. Ο πρωταθλητής μας πέρασε με την πρώτη τα 2,21μ., 2,26μ., με τη δεύτερη τα 2,30μ., 2,33μ. και 2,35μ. Ως τα 2,33μ. ήταν δεύτερος, πίσω από τον Γιάροσλαβ Ριμπακόφ (Ρωσία), αλλά στα 2,35μ. «άρπαξε» τη νίκη ο (τρίτος ώς εκείνη τη στιγμή) Ντον Τόμας (Μπαχάμες),  που πέρασε τον πήχη με την πρώτη.

Τα μεγαλεία του Κυριάκου και της Κύπρου είχαν ακόμα μεγαλύτερη έκταση στο Παγκόσμιο του Βερολίνου, το 2009. Ο Ιωάννου, καταξιωμένος, πλέον, διεθνώς, πάλεψε εκ νέου για την πρώτη θέση στο ύψος, σε ακόμη έναν συναρπαστικό τελικό, όπου και πάλι οι αθλητές του βάθρου πέτυχαν την ίδια επίδοση (2,32μ.). Ο Κυριάκος κέρδισε το αργυρό μετάλλιο, επειδή είχε μόλις μία περισσότερη προσπάθεια από τον πρώτο νικητή, τον Ρώσο Ριμπακόφ, στα 2,28 μέτρα. Πέρασε το ύψος με την τρίτη ο πρωταθλητής μας, ενώ ο Ριμπακόφ με τη δεύτερη. Όλες οι άλλες προσπάθειες των δύο μεγάλων αντιπάλων ήταν ίδιες ακριβώς: 2,18 και 2,23μ. και 2,32μ. με την πρώτη. Στην τρίτη θέση βρέθηκαν δύο αθλητές (ο Πολωνός Σιλβέστερ Μπέντναρεκ και ο Γερμανός Ραούλ Σπανκ), που πήδηξαν επίσης 2,32 μέτρα, αλλά είχαν συνολικά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες.

ΕΛΕΝΗ ΑΡΤΥΜΑΤΑ

Στην ιστορική γερμανική πόλη, έγραψε και η Ελένη Αρτυματά ιστορία για λογαριασμό της Κύπρου, καθώς έγινε η πρώτη αθλήτρια μας με πρόκριση σε τελικό Παγκοσμίου και μάλιστα σε αγώνα ταχύτητας (200μ.). Η Ελένη κατέρριψε δύο φορές το παγκύπριο ρεκόρ (22.83 στον προκριματικό, 22.64 στον ημιτελικό) και τερμάτισε 8η με 23.05 στον τελικό, στον οποίον αγωνίστηκαν, φυσικά, αθλήτριες από χώρες με παράδοση και ισχύ στα σπρίντ: Δύο Αμερικανίδες,  τρεις Τζαμαϊκανές, μία από τις Μπαχάμες και μία Βρετανίδα (Αγγλίδα). Νικήτρια ήταν η Άλισον Φίλιξ (ΗΠΑ) με 22.05, δεύτερη η Βερόνικα Κάμπελ-Μπράουν (Τζαμ.) με 22.35 και Τρίτη η Ντέμπι Φέργκουσον-Μακ Κένζι (Μπαχ.) με 22.41.

Η Αρτυματά δοκίμασε τις δυνάμεις της και στο δεύτερο της αγώνισμα, τα 100 μέτρα, όπου διακρίθηκε, με πρόκριση στον ημιτελικό. Πέτυχε 11.49 και βγήκε 15η συνολικά. Προηγουμένως, στον προημιτελικό, είχε κάνει ατομικό ρεκόρ με 11.37.

Η άμοιρη Μαριάννα Ζαχαριάδη, η πρόωρα και άδικα χαμένη πρωταθλήτρια μας στο επί κοντώ, αγωνίστηκε επίσης στο Βερολίνο. Κατέλαβε την 23η θέση στο αγώνισμά της, σε 31 αθλήτριες, με άλμα στα 4,25 μέτρα.

Ακόμη μια κοπέλα μας συμμετείχε στους αγώνες, η πρωταθλήτρια σφυροβολίας, Σκεύη Θεοδώρου, που μηδενίστηκε στον προκριματικό, αφού είχε τρεις άκυρες βολές.

Ύστερα από μία παύση (Ντάεγου, 2011), η Κύπρος επανήλθε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Τούτη τη φορά στη Μόσχα το 2013, με δύο εκπροσώπους. Η Ελένη Αρτυματά έτρεξε στα 200 μέτρα, αλλά με 24.07 έμεινε 41η σε 49 αθλήτριες. Ούτε ο Απόστολος Παρέλλης, στην πρώτη του συμμετοχή, πέρασε από τον προκριματικό της δισκοβολίας. Έριξε 59,84 και πήρε την 19η θέση σε 30 αθλητές.

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΡΕΛΛΗΣ

Ο Απόστολος επεφύλαξε την καλή του εμφάνιση για το Παγκόσμιο του 2015, στο Πεκίνο, όπου έγραψε τη δική του λαμπρή σελίδα, καθώς έγινε ο πρώτος Κύπριος δισκοβόλος (και ρίπτης γενικώς), που μπήκε σε παγκόσμιο τελικό, ρίχνοντας την τέταρτη καλύτερη βολή στον προκριματικό (64,41μ.). Στον τελικό ο Απόστολος είχε έξι έγκυρες βολές (πάνω από 62μ., πάνω από 63μ. και πάνω από 64μ.) και κατέλαβε την 6η θέση με 64,55 μέτρα. Νικητής εδώ ήταν ο Πολωνός Μαλαχόβσκι (67,40μ.), δεύτερο ο Μιλάνοφ (Βέλγιο) με 66,90μ. και τρίτος ο άλλος Πολωνός, ο Ούρμπανεκ (65,18μ.).

Ακόμα ένας αθλητής μας μπήκε σε τελικό στο Πεκίνο, ο Δημήτρης Χονδροκούκης στο ύψος. Στον προκριματικό ο έκανε άλμα στα 2,31μ., που θα του έδινε την 5η θέση στον τελικό, όπου, όμως, δεν επανέλαβε την επίδοσή του. Είχε καλύτερο άλμα στα 2,25μ. και κατετάγη 11ος (αγωνίστηκαν 14 αθλητές). Νικητής, σε μπαράζ τριών αθλητών για το χρυσό, ήταν ο Καναδός Ντρουίν (2,34μ.) και πήραν το αργυρό (ισόπαλοι, δεν δόθηκε χάλκινο μετάλλιο) οι Μπονταρένκο (Ουκρ.) και Ζιάνγκ (Κίνα) με 2,33 μέτρα.

Η Ραμόνα Παπαϊωάννου, στην πρώτη της συμμετοχή σε Παγκόμιο, διακρίθηκε σχετικώς στα 100 μέτρα, αφού προκρίθηκε στον ημιτελικό. Με 11.38 κατετάγη 18η σε 24 αθλήτριες, ενώ στα 200 μέτρα πέτυχε 23.30 και ήταν 34η σε 49 αθλήτριες.

2017 (ΛΟΝΔΙΝΟ)

Στο τελευταίο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, στο Λονδίνο, αγωνίστηκε για πρώτη φορά ο Μίλαν Τράικοβιτς, έχοντας νωπή την ολυμπιακή επιτυχία στο Ρίο. Στην αγγλική πρωτεύουσα έφτασε ώς τα ημιτελικά. Έμεινε στην 5η θέση στη σειρά του, με 13.32, και βγήκε 11ος συνολικά ανάμεσα σε 40 αθλητές.

Ο Απόστολος Παρέλλης επανέλαβε την επιτυχία της Μόσχας, μπήκε δηλαδή σε τελικό πάλι. Αυτή τη φορά πήρε τη 10η θέση με 63,17μ. (στον προκριματικό είχε 63,36μ.), σε έναν αγωνα που πήγαν ψηλά οι βολές των τριών πρώτων: Γκούτζιους (Λιθ.) 69,21μ., Στολ (Σουηδ.) 69,19μ. και Φίνλι (ΗΠΑ) με 68,03.

Η Ελένη Αρτυματά επανέκαμψε σε Παγκόσμιο το 2017, ως «τετρακοσιάρα» πλέον. Λόγω του ότι δεν ήταν εξοικειωμένη ακόμα με το νέο της αγώνισμα, ούτε είχε την πείρα, έκανε κακή τακτική και δεν έτρεξε καλά (πέτυχε 53.26). Τελικώς, βγήκε 42η σε 49 συμμετοχές.

Πρώτη της συμμετοχή έκανε η Νεκταρία Παναγή στο μήκος. Πάλεψε για να μπει στον τελικό και έμεινε έξω για τρεις πόντους, αφού πήδηξε 6,43μ., ενώ χρειαζόταν άλμα στα 6,46 μέτρα. Συνολικά, η Νεκταρία κατετάγη 15η σε 30 αθλήτριες.