Αρχική Ανακοινώσεις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΣ (Α/Γ) 2020

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΣ (Α/Γ) 2020

από KOEAS

Ο Έλβις Κριούκοφ έβαλε πλώρη για τη νίκη στο Έπταθλο, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Α/Γ, το οποίο διεξάγεται στο ΣΕΦ (28/2/2020, θα λήξει στις 29/2/2020), καθώς προηγείται με τη συμπλήρωση των τεσσάρων πρώτων αγωνισμάτων.

Ο πολυσύνθετος πρωταθλητής μας, συγκέντρωσε 3.244 βαθμούς, στα πρώτα τέσσερα αγωνίσματα, έναντι 2.938 και 2.917 αντιστοίχως των αδελφών Αντώνη και Άγγελου Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας). Οι επιδόσεις του Έλβις: 7.00 (60 μέτρα), 7,07μ. (Μήκος), 14,75μ. (Σφαιροβολία) και 1,95μ. (Ύψος).

Η παρουσία των άλλων αθλητών και αθλητριών μας στη διοργάνωση έχει ως εξής:

60 ΜΕΤΡΑ (Α): Ο Ανδρέας Χατζηθεορής (ΓΣΕ) κατέλαβε την πέμπτη θέση με επίδοση 6.93. Ο πρωταθλητής μας είχε πετύχει την ίδια επίδοση ακριβώς και στον προκριματικό. Πρώτος εδώ ήταν ο Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων) με 6.67, δεύτερος ο εμποδιστής Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθ. Βενιζ.) με 6.80 και τρίτος ο Χρυσάνθης (Τρίτων) με 6.82.

400 ΜΕΤΡΑ (Α): Στην τελικό αγωνίστηκε ο Ανδρέας Χριστοφόρου, που κατέβηκε στους αγώνες με τα χρώματα του Ερμή Σύρου, και πήγε πάρα πολύ καλά, αφού κατέλαβε την τρίτη θέση, με νέο ατομικό ρεκόρ (49.52).

Δύο φορές κατέρριψε το παγκύπριο ρεκόρ Παίδων ο Βασίλης Σιλβέστρος (ΓΣ Πράξανδρος)! Έτρεξε το πρωί σε 50.81 τον προκριματικό αγώνα και το βράδυ στον Β’ τελικό, πέτυχε 50.79 και τερμάτισε πέμπτος. Σημειώνουμε ότι, ο Βασίλης ήταν ο μοναδικός Παίδας που προκρίθηκε στους τελικούς.

Ο Γιώργος Χωραττάς βελτίωσε την ατομική του επίδοση (52.76 έναντι 52.83) στο αγώνισμα. Κατέλαβε τη δεύτερη θέση στην Η’  προκριματική σειρά.

400 ΜΕΤΡΑ (Γ): Άτυχες ήταν και οι δύο Κύπριες αθλήτριες στο αγώνισμα. Η Σάντα Κολομεΐτεβα (ΓΣΟ) πέτυχε την πέμπτη καλύτερη επίδοση στον προκριματικό (56.51), αλλά στον τελικό (Α’ σειρά) εγκατέλειψε. Οι επιδόσεις των τριών πρώτων εδώ ήταν: Αναστασίου (ΠΑΟΚ) 56.31, Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς) 56.56, Γεράση (ΓΣ Νεάπολης) 57.84.

Η Καλλιόπη Κουντούρη (ΓΣΠ) είχε την έκτη καλύτερη επίδοση στον προκριματικό (56.55), αλλά δεν έτρεξε στον τελικό, λόγω του κανονισμού των αγώνων, που επιτρέπει μόνο σε μια αθλήτρια κυπριακού συλλόγου να αγωνιστεί στα 400 μέτρα, επειδή οι κυπριακοί σύλλογοι μετέχουν στη διοργάνωση εκτός συναγωνισμού (χωρίς να βαθμολογούνται).

ΤΡΙΠΛΟΥΝ (Α): Καλή εμφάνιση έκανε ο 17χρονος Βαλκανιονίκης Εφήβων, Γρηγόρης Νικολάου (ΓΣ Πράξανδρος), ο οποίος κατετάγη έκτος, με επίδοση 15,31. Ο Γρηγόρης ήταν με διαφορά ο πρώτος έφηβος στο αγώνισμα, όπου πρώτευσε ο πολύπειρος πρωταθλητής Ευρώπης (38 ετών, πλέον), Δημήτρης Τσιάμης (Ολυμπιακός) με 16,31 μέτρα. Ο Νικολάου είχε άλλα δύο έγκυρα άλματα (14,86μ. και 14,81μ.).

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ (Α): Δεν αγωνίστηκε ο Νίκανδρος Στυλιανού (ΓΣ Πράξανδρος), ελέω ενοχλήσεων που αισθάνθηκε στη μέση. Ο Κύπριος ρέκορντμαν, κουβάλησε το πρόβλημα από τους Βαλκανικούς Αγώνες της Κωνσταντινούπολης, όπου αγωνίστηκε τραυματίας, αλλά κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο. Στο αγώνισμα έλαβε μέρος ο Μενέλαος Στίγγας (ΓΣΟ), πάντως, ο οποίος κατέλαβε την δέκατη θέση με καλύτερο άλμα στα 4,45 μέτρα.

1.500 ΜΕΤΡΑ (Α): Ο Παναγιώτης Μιχαηλίδης (ΓΣΠ) αγωνίστηκε στη Β’ τελική σειρά. Τερμάτισε στην πέμπτη θέση, με επίδοση 4.03.99, που δεν είναι μακριά από την ατομική του.