Οι βραβευθέντες μαθητές αθλητές από την ΚΟΕΑΣ, βάσει του Μαθητικού Σχεδιασμού, χωρίστηκαν σε κατηγορίες αναλόγως των επιτυχιών τους. Κορυφαίος έφηβος αθλητής του 2018, ο Γιώργος Κονιαράκης (ΓΣΟ). Λόγω σπουδών (Ιατρική) ο Γιώργος δεν μπόρεσε να παραστεί στην εκδήλωση και αντ’ αυτού παρέλαβε το βραβείο η μητέρα του, Έλλη Ευαγγελίδου, παλιά πρωταθλήτρια Κύπρου στη σφαιροβολία και Olympian. Ο Κονιαράκης, μεταξύ άλλων επιτυχιών, ήταν πρώτος νικητής το 2018 στη Δισκοβολία, στους Μεσογειακούς Κ23 και στους Βαλκανικούς Κ20, 7ος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ 20, ενώ πέτυχε νέο παγκύπριο ρεκόρ στην κατηγορία Κ20.

Η Δάφνη Γεωργίου (ΓΣΖ), η οποία σπουδάζει στις ΗΠΑ, απουσίασε επίσης, αλλά αντ’ αυτής παρέλαβε το έπαθλο, ο πατέρα της. Η Δάφνη, κορυφαία νεάνιδα του 2018, ήταν πρώτη μέσα στα 100μ. μετ’ εμποδίων στην Πενταεθνή συνάντηση Νεανίδων, στο Πρωτάθλημα Στίβου των Μικρών Κρατών Ευρώπης και έλαβε μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ 20. 

Ειδικό βραβείο, από τον ΚΟΑ, το οποίο θεσπίστηκε από τον Οργανισμό για τον καλύτερο «400άρη», στη μνήμη του καθηγητή ΦΑ, προπονητή και πρωταθλητή (400 μέτρων), Νική Γεωργίου, απονεμήθηκε στον Σταύρο Σπύρου. Ο έφηβος Σταύρος ήταν πρώτος νικητής στα 400μ. στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών, αλλά και πρώτος στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες στο ίδιο αγώνισμα. 

ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑΔΑ: Βραβεύθηκαν, ο Γρηγόρης Νικολάου (ΓΣ Πράξανδρος) και ο Ανδρέας Καζαμίας (ΓΣΠ). Ο Νικολάου αναδείχθηκε δεύτερος στο Τριπλούν, με καλύτερη επίδοση για αθλητή της ηλικίας του. Ο Καζαμίας κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο Επί Κοντώ. 

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ/ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΡΕΚΟΡ:  Η Σάντα Κολομεΐτεβα (ΓΣΟ), ήταν πρώτη στους Βαλκανικούς Κ 20 και Πανελλήνιους Σχολικούς, πρώτη στο Πρωτάθλημα Μικρών Κρατών Ευρώπης στη Μικτή Σκυταλοδρομία, συμμετείχε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ 20. Κωνσταντίνος Τζιακούρης (ΓΣΟ) συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 (στα 110μ. μετ’ εμποδίων), Παναγιώτα Σταύρου (ΓΣΟ), πρώτη στην Πενταεθνή συνάντηση (στο άλμα Επί Κοντώ), Άντρεα Βάσου (ΓΣΟ), η οποία σημείωσε νέα παγκύπρια επίδοση Κ 18 στο αγώνισμά της και ο επίσης νέος ρέκορντμαν Κ 18, Νικόλας Κεσίδης (ΓΣΟ) στη Σφυροβολία. 

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟΥΣ ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΥΣ Α/Γ: Χαριθέα Ηρακλέους (ΓΣΟ) στο Έπταθλο, Στυλιάνα Κυριακίδου (ΓΣΠ) στη Σφαιροβολία, Γιώργο Κυριάκου (ΓΣΕ) στο Μήκος, Σπύρο Σάββα (ΓΣΚ) στον Ακοντισμό και Δέσποινα Χαραλάμπους (ΓΣΕ) στο Ύψος. 

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥΣ: Βραβεύθηκαν οι Παναγιώτης Μιχαηλίδης (ΓΣΠ) στα 1.500μ. και Κυριάκος Παμπακάς (ΓΣΟ) στο Ύψος. 

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΥΠΡΟΥ-ΕΛΛΑΔΑΣ Π/Κ: Χρίστος Ζαφείρης (ΓΣΠ) στο Μήκος, Στυλιάνα Ιωαννίδου (ΓΣΟ) στο Ύψος, Οδυσσέας Κοντονικόλας (ΓΣΖ) στα 110μ. μετ’ εμποδίων, Λουκάς Κοντονικόλας (ΓΣΖ) στη Σφαιροβολία, Χριστονύμφη Παίδιου (ΓΣΕ) στο Τριπλούν. 

ΔΕΥΤΕΡΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥΣ: Μαρία Αντωνίου (ΓΣΠ) στα 100μ. και Αλεξάνδρα Ευαγγέλου στα 400 μέτρα. 

ΤΡΙΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥΣ: Αντρέι Πούγκατς (ΓΣΟ) στα 400μ., Χριστίνα Παπαδοπούλου (ΓΣΟ) στη Δισκοβολία, Χριστίνα Πετρή (ΓΣΠ) στα 800μ., Σοφία Χατζησάββα (ΓΣΚ) στη Σφυροβολία. 

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟΥΣ ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΥΣ Ε/Ν: Γιώργος Αντωνίου (ΓΣΟ) στον Ακοντισμό, Μάριος Ευαγγέλου (ΓΣΚ) στα 400μ. μετ’ εμποδίων, Παναγιώτης Ιωαννίδης (ΓΣΚ) στο Ύψος, Εμμανουήλ Λιμαντζάκης (ΓΣΠ) στα 3.000μ. Στιπλ, Γεώργιος Μούσκος (ΓΣ Πράξανδρος) στα 100 μ., Στέλιος Παπαϊωάννου (ΓΣΟ) στα 800μ., Φάνης Πιττάλης (ΓΣΠ) στα 5.000μ., Χρίστος Ταμάνης (ΓΣΟ) στο Επί Κοντώ, Λουκία Γεωργίου (ΓΣΕ) στον Ακοντισμό, Άννα Μακκουτίδου (ΓΣΟ) στα 100μ., Δήμητρα Σεργίδου (ΓΣΚ) στα 3.000μ. Στιπλ, Αλίσα Φίνις (ΓΣΟ) στα 5.000 μ. και Ελεάνα Χριστοφή (ΓΣ Πράξανδρος) στα 400μέτρα. 

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟΥΣ ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ Π/Κ: Δημοσθένης Αδάμου (ΓΣ Πράξανδρος) στα 800μ., Κωνσταντίνος Αλεξιάδης (ΓΣΖ) στη Δισκοβολία, Ανδρέας Δημητριάδης (ΓΣΕ) στα 200μ./400μ., Αλέξανδρος Ιωάννου (ΓΣΠ) στα 100μ., Μάριος Κιττήρας (ΓΣΠ) στα 2.000 μ. Στιπλ, Πέτρος Κουσής (ΓΣΠ) στα 1.500 μ./3.000 μ., Ανδρέας Παναγή (ΓΣ Πράξανδρος) στα 400μ. μετ’ εμπ., Στέλιος Σοφοκλέους (ΓΣΟ) στον Ακοντισμό, Τζένιφερ Άγκοϊλ (ΓΣΕ) στα 100μ./200μ., Μικέλα Μάγκι Αϊνετζιάν (ΓΣΠ) στα 1.500 μέτρα, Χρύσω Γεωργίου (ΓΣΟ) στα 400μ./800μ., Ειρήνη Τζέιν Θεοδώρου (ΓΣΟ) στον Ακοντισμό, Παναγιώτα Ιωάννου (ΓΣΟ) στη Δισκοβολία, Άννα Μαρία Πάτσαλου (ΓΣΕ) στη Σφαιροβολία/Σφυροβολία, Σοφία Ρετσίδου (ΓΣΠ) στα 100μ. μετ’ εμπ., Στεφανία Σέρμπαν (ΓΣΟ) στο Επί Κοντώ. 

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΦΗΒΩΝ: Κυριάκος Ευσταθίου (ΓΣΟ), Κυριάκος Κεσίδης (ΓΣΚ), Σπύρος Παντελή (ΓΣΖ)..

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Αναστασία Ανδρέου (ΓΣΖ), Φοίβη Μαλά (ΓΣΠ), Ελένη Μαρκίδου (ΓΣΖ), Ξένια Μιχαήλ (ΓΣΕ). 

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΑΙΔΩΝ: Κωνσταντίνος Αγαθαγγέλου, Ραφαήλ Ζαχαρία, Χαράλαμπος Παύλου, Κυριάκος Κόκκινος (ΓΣΕ), Κωνσταντίνος Αριστοτέλους, Αλέξανδρος Βασιλείου, Ανδρέας Νικολάου, Βασίλης Συλβέστρος (ΓΣ Πράξανδρος), Αιμίλιος Γαβριήλ, Πρόδρομος Γιακουμή, Ανδρέας Ιωάννου, Παναγιώτης Κονταξής, Ανδρέας Μάριος Πισιάλης, Λουκάς Σταύρου, Γιώργος Χαραλάμπους (ΓΣΟ), Ανδρέας Ευριπίδου, Μυριάνθης Ευριπίδου (ΓΣΚ), Παναγιώτης Μυλωνάς (ΓΣΖ), Αντώνης Μαυρουδής, Ρένος Χριστοφόρου (ΓΣΠ). 

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Θέκλα Αλεξάνδρου, Βλαδηβάλια Κωνσταντίνου, Ναυσικά Λεωνίδου (ΓΣΚ), Άντρεα Αργυρού, Ιωάννα Κυπριανού, Στέλλα Κωνσταντίνου, Μαρία Ειρήνη Λιόδη, Αναστασία Πολυκάρπου, Κωνσταντία Σαββίδου (ΓΣΠ), Κωνσταντίνα Θεοδοσίου, Γεωργία Παπαδοπούλου, Εύχαρις Σάββα, Μάριαμ Χουμπασβίλι (ΓΣΟ), Γεωργία Ματολή, Χριστίνα Παπανίκα, Βασιλεία Πέτρου (ΓΣΕ), Ελευθερία Παναγιώτου, Δημητριάνα Χαραλάμπους (ΓΣ Πράξανδρος). 

Print Friendly, PDF & Email
Kοινοποιήστε:

Comments are closed.