Αρχική Ανακοινώσεις Σημαντικές επιδόσεις από τους αθλητές μας

Στα 63.46μ. ο Παρέλης

Σημαντικές επιδόσεις πέτυχαν οι κύπριοι αθλητές /τριες σε αγώνες  που διεξήχθησαν στο εξωτερικό το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Συνεχίζοντας τις πολύ καλές εμφανίσεις και σταθερότητα ο πρωταθλητής της δισκοβολίας Απόστολος Παρέλης το περασμένο Σάββατο 31 Μαΐου σε αγώνες ’’ ΤΑ ΗΡΑΚΛΕΙΑ’’ στην Κράτη προσγείωσε το δίσκο στα 63.46μ. και δείχνει ότι είναι σε θέση για μεγαλύτερες βολές στους Παγκυπρίους Αγώνες που θα διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο  7-8 Ιουνίου στο Εθνικό Στάδιο Στίβου στο ΓΣΠ.

Ο αθλητής του ΓΣΠ την επόμενη μέρα Κυριακή 1η Ιουνίου σε αγώνες στα Χανιά παρά την κούραση της προηγούμενης μέρας έλαβε μέρος και κατέκτησε την πρώτη θέση με 61.15μ.

Στα Χανιά εκτός από τον Παρέλη έλαβαν μέρος και οι πιο κάτω αθλητές/τριες:

-Χριστιάνα Κατασαρή                         400μ                58.04   3η

-Βασίλης Πολυκάρπου                       100μ.               10.3     2ος ( χειρός)

-Φλωρεντία Κάππα                             Σφαίρα                        15.07   1η

-Ραμόνα Παπαιωάννου                       100μ.               11.4     1η (χειρός)

-Κρίτωνας Κυριακίδης                        400μ.               48.5     1ος  (χειρός)

-Ανδρονίκη Λαδά                               Δίσκος             54.30   1η

-Βασίλης Πολυκάρπου                       200μ.               21.92   1ος

-Χρίστος Χριστοφόρου                      επι κοντώ        4.60μ.  3ος

Παπαφλέσεια

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν η Ναταλία Ευαγγελιδου και  ο Θεοφάνης Μιχαηλάς στην Καλαμάτα όπου συμμετείχαν  στα Παπαφλέσεια. Η Ευαγγελίδου στα 1500μ. κατετάγη δεύτερη με 4.16.43 που είναι η τρίτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών. Ο Θεοφάνης   στα 800μ. πέτυχε 1.48.76 που αποτελεί ατομική επίδοση και είναι η 5η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στο αγώνισμα.

Παπαναστάσεια

Σε αγώνες που διεξήχθησαν στην Κυψέλη το περασμένο Σάββατο με διοργανωτή τον Πανελλήνιο στη μνήμη Παπαναστασίου ο σφυροβόλος Κώστας Σταθελάκος είχε βολή στα 69.37μ. και ήταν 2ος. Στο ίδιο αγώνισμα ο Μιχάλης Κολοκοτρώνης πέτυχε 67.31μ. και ήταν 3ος.

Η Σκέυη Θεοδώρου στη σφύρα είχε βολή στα 66.29μ. που είναι η καλύτερη φετινή επίδοση

-0 Ανδρέας Μιχαήλ στα 100μ .           11.25   4ος

Εισιτήριο η Ανδρέου

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πρόκρισης για την Ολυμπιάδα  Νέων που θα διεξαχθεί τον ερχόμενο Αύγουστο στην Κίνα εξασφάλισε κατά την πρώτη μέρα των αγώνων που διεξήχθησαν  στο Μπακού του Αζερπαιζάν στα 100μ.. η Παρασκευή Ανδρέου του ΓΣΕ.

Η νεαρή πρωταθλήτρια μετά την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον πρωινό προκριματικό στη σειρά της με 11.80,  κατάφερε το απόγευμα στον τελικό να εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση με την ίδια επίδοση που της δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στην Ολυμπιάδα Νέων.

Η Παρασκευή συνέχισε μια σειρά επιτυχιών αφού το καλοκαίρι του 2013 κατέκτησε  το Χρυσό Μετάλλιο στο Φεστιβάλ Νέων  Ευρώπης ενώ τον περασμένο Δεκέμβριο κατέκτησε το Χρυσό Μετάλλιο στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα της Βραζιλίας.

Ο Πουρσανίδης

Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΟΥΡΣΑΝΙΔΗΣ του ΓΣΚ, σε φοιτητικούς αγώνες που έγιναν το περασμένο Σάββατο  στη Φλώριδα των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής πέτυχε ΝΕΟ ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΡΕΚΟΡ κάτω των 23 Ετών στο αγώνισμα της σφυροβολίας με επίδοση 69.28Μ.

Ο Αλέξανδρος ο οποίος αγωνίστηκε για το Πανεπιστήμιο της Τζιώρτζιας ήταν νικητής στο αγώνισμα της Ανατολικής Περιφέρειας.

Ο Χατίρι

Σε διεθνείς αγώνες που διεξήχθησαν στο Βέλγιο το περασμένο Σάββατο ο Αμίν Χατίρι στα 1500μ. σημείωσε χρόνο 3.39.78 που είναι κατά 2 εκατοστά μακριά  από το παγκύπριο ρεκόρ που κατέχει ο Σπύρος Σπύρου με είναι 3.39.76.