Η Κυπριακή Ομοσπονδία Ερασιτεχνικού Αθλητισμού Στίβου ανακοινώνει τη σύνθεση της ομάδας μας, η οποία θα μας εκπροσωπήσει στη συνάντηση παίδων – κορασίδων (κάτω των 18 ετών) μεταξύ της Κύπρου και της Ελλάδας, που θα διεξαχθεί στη Λεμεσό στις 21 και 22 Ιουλίου 2021. Για 35η φορά τα νιάτα του κυπριακού στίβου θα ανταγωνιστούν αυτά της Ελλάδας, σε μία ιστορική συνεύρεση, η οποία αντικατοπτρίζει την αγωνιστική σύγκριση σε αυτές τις ηλικίες και η οποία πολλές φορές προδιαγράφει το μέλλον των αθλητών. Δεν είναι λίγοι οι Κύπριοι αθλητές που απέκτησαν αυτοπεποίθηση από αυτήν τη συνάντηση και στη συνέχεια κέρδισαν σημαντικές διακρίσεις και είχαν λαμπρή παρουσία στο διεθνές στερέωμα του στίβου.

Η Αθλητική Συνάντηση, που θα διεξαχθεί στο «Λανίτειο» Στάδιο Λεμεσού, εντάσσεται στο πλαίσιο του Πρωτοκόλλου Αθλητικής Συνεργασίας του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού και της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού Ελλάδας. Οι Αγώνες ήταν προγραμματισμένοι να γίνουν στην Κύπρο το 2020, όμως, εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού, αναβλήθηκαν για το 2021.

Οι Εθνικές Ομάδες της Κύπρου καταρτίστηκαν από την ΚΟΕΑΣ, αφού λήφθηκαν υπόψη τα αποτελέσματα των Παγκύπριων Πρωταθλημάτων Παίδων – Κορασίδων και οι πιθανοί επηρεασμοί στις συνθέσεις λόγω του COVID-19. Σε κάθε αγώνισμα έχουν το δικαίωμα συμμετοχής δύο αθλητές / αθλήτριες από κάθε χώρα. Η λίστα των κυπριακών εθνικών ομάδων είναι η ακόλουθη (σε παρένθεση ο αθλητής / αθλήτρια, που θα είναι αναπληρωματικός/η):

ΠΑΙΔΕΣ

100μ.: Βασίλης Βαρνάβα (ΓΣΠρ), Παναγιώτης Λαζάρου (ΓΣΠρ), (Ευάγγελος Πετάσης ΓΣΠ).

200μ.: Βασίλης Βαρνάβα (ΓΣΠρ), Παναγιώτης Λαζάρου (ΓΣΠρ), (Ιωάννης Ανδρέου ΓΣΕ).

400μ.: Παύλος Ιωάννου (ΓΣΟ), Ιωάννης Ανδρέου (ΓΣΕ), (Βασίλης Σιλβέστρος ΓΣΠρ).

800μ.: Δημήτρης Πατούνας (ΓΣΠρ), Φώτης Γεωργίου (ΓΣΠρ), (Μάριος Σπύρου ΓΣΠ).

1.500μ.: Δημήτρης Πατούνας (ΓΣΠρ), Μάριος Σπύρου (ΓΣΠ), (Αλέξανδρος Κωνσταντίνου ΓΣΠ).

3.000μ.: Χριστόφορος Κουρρής (ΓΣΠρ), Αλέξανδρος Στρούθος (ΓΣΕ), (Κωνσταντίνος Μικελλίδης ΓΣΚ).

110μ. εμπόδια: Χρίστος Οικονομίδης (ΓΣΠ), Ορέστης Παναγή (ΓΣΠρ), (Γεώργιος Κουρρής ΓΣΕ).

400μ. εμπόδια: Βασίλης Σιλβέστρος (ΓΣΠρ), Σωτήρης Μιχαήλ (ΓΣΠρ).

2.000μ. στιπλ: Αντώνης Διαμαντάκης (ΓΣΟ), Μάριος Πισσούριος (ΓΣΠ).

Μήκος: Ανδρέας Μαχαλλεκίδης (ΓΣΠρ), Σέργιος Μύθιλλος (ΓΣΕ), (Σταύρος Σταύρου ΓΣΕ).

Τριπλούν: Σταύρος Σταύρου (ΓΣΕ), Κυριάκος Ιωάννου (ΓΣΠρ).

Ύψος: Λοΐζος Χρυσοστόμου (ΓΣΟ), Γεώργιος Γιαζός (ΓΣΠ), (Μιχάλης Χριστοφή ΓΣΚ).

Επί κοντώ: Κωνσταντινος Προκοπίου, Δημήτρης Χριστοφή (ΓΣΟ), Θεόδωρος Βάσου (ΓΣΟ).

Σφαιροβολία: Γεώργιος Καρυπίδης (ΓΣΚ), Ιωσήφ Σάββα (ΓΣΖ).

Δισκοβολία: Μάριος Μακρής (ΓΣΕ), Κυριάκος Γενεθλή (ΓΣΠ), (Λουκάς Γεωργίου ΓΣΟ).

Ακοντισμός: Σωτήρης Αχιλλέως (ΓΣΟ), Σωτήρης Ιακώβου (ΓΣΟ), (Χρυσόστομος Κωνσταντίνου ΓΣΟ).

Σφυροβολία: Ιωσήφ Κεσίδης (ΓΣΚ), Σορίν Ντουκλεάνου (ΓΣΠ), (Μάριος Τζιαπούρας ΓΣΠ).

Σκυταλοδρομία 4Χ100μ.: Βασίλης Βαρνάβα (ΓΣΠρ), Παναγιώτης Λαζάρου (ΓΣΠρ), Ευάγγελος Πετάσης (ΓΣΠρ), Νικήτας Φιλιγκαρίδης (ΓΣΚ), Γεώργιος Πέτρου (ΓΣΠ), Χρίστος Οικονομίδης (ΓΣΠ).

Σκυταλοδρομία 4Χ400μ.: Παύλος Νικολάου (ΓΣΟ), Ιωάννης Ανδρέου (ΓΣΕ), Βασίλης Σιλβέστρος (ΓΣΠρ), Κωνσταντίνος Ρούσος (ΓΣΟ), Γεώργιος Χριστοφή (ΓΣΟ).

Δέκαθλο: Χρυσόστομος Κωνσταντίνου (ΓΣΟ), Άγγελος Κωνσταντίνου (ΓΣΟ).

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

100μ. Ελευθερία Παναγιώτου (ΓΣΠρ), Ισαβέλλα Σοφία Μοσέττι (ΓΣΚ), (Ελένη Παναγιώτου ΓΣΕ).

200μ.: Ελευθερία Παναγιώτου (ΓΣΠρ), Σταύρια Τούμπα (ΓΣΠ), (Μαριλίζα Πιττάκα ΓΣΟ).

400μ.: Δήμητρα Σεργίδη (ΓΣΚ), Μαρία Αχιλλέως (ΓΣΠ), (Σοφία Λουκά ΓΣΚ).

800μ.: Αναστασία Παπαδοβασιλάκη (ΓΣΚ), Βικτώρια Ανδρέου (ΓΣΠ), (Μαρία Αχιλλέως ΓΣΠ).

1.500μ.: Βικτώρια Ανδρέου (ΓΣΠ), Μαρία Νικολάου (ΓΣΠ), (Άννα – Αγγελική Ζανέττου ΓΣΟ).

3.000μ.: Μαρία Νικολάου (ΓΣΠ), Ναυσικά Λεωνίδου (ΓΣΚ), (Χρυσοβαλάντω Τούμπα ΓΣΠ).

100μ. εμπόδια; Κωνσταντίνα Κάττου (ΓΣΠ), Ευαγγελία Κοζάκου (ΓΣΟ).

400μ. εμπόδια: Χριστιάνα Μαρούχου (ΓΣΠ), Αντριάνα Καραγιαννά (ΓΣΠρ), (Κατερίνα Άγγονα ΓΣΟ, Κυριακή Κοσιά ΓΣΖ).

2000μ. στιπλ: Ειρήνη Χρίστου (ΓΣΟ), Παναγιώτα Ιωάννου (ΓΣΠρ).

Μήκος: Σωτηρία Παπαγεωργίου (ΓΣΠρ), Αποστολία Ματζιούνη (ΓΣΚ), (Άννα Κάττου ΓΣΠρ)

Τριπλούν: Άννα Κάττου (ΓΣΠρ), Άντρια Πούρικκου (ΓΣΟ), (Νικολέττα Χρυστάνθου ΓΣΕ).

Ύψος: Άννα Χριστοδούλου (ΓΣΟ), Αναστασία Μπουκάτινα (ΓΣΟ), (Δέσποινα Παλληκαρίδη ΓΣΕ, Δέσποινα Κωνσταντίνου ΓΣΠ).

Επί κοντώ: Στεφανία Σερμπάν (ΓΣΟ), Ευδοκία Αυγούστου (ΓΣΠ), (Ανδριάνα Παντελή ΓΣΠ).

Σφαιροβολία: Αλεξάνδρα Σπανού (ΓΣΟ), Βαλεντίνα Σάββα (ΓΣΖ), (Άντρη Δημητρίου ΓΣΚ).

Δισκοβολία: Δάφνη Κυριακίδου (ΓΣΠ), Σεσίλια Ανθία (ΓΣΕ), (Ραφαέλλα Αριστοτέλους ΓΣΠρ).

Ακοντισμός: Χριστιάνα Έλληνα (ΓΣΚ), Δέσποινα – Βικτώρια Παναγή (ΓΣΟ), (Μαργαρίτα Έλληνα ΓΣΕ).

Σφυροβολία: Βαλεντίνα Σάββα (ΓΣΖ), Αιμιλία Κολοκοτρώνη (ΓΣΠ), (Άντρη Δημητρίου ΓΣΚ).

Σκυταλοδρομία 4Χ100μ.: Ελευθερία Παναγιώτου (ΓΣΠρ), Ισαβέλλα – Σοφία Μοσέττι (ΓΣΚ), Ελένη Παναγιώτου (ΓΣΕ), Μαριλίζα Πιττάκα (ΓΣΟ), Σταύρια Τούμπα (ΓΣΠ).

Σκυταλοδρομία 4Χ400μ.: Δήμητρα Σεργίδη (ΓΣΚ), Μαρία Αχιλλέως (ΓΣΠ), Σοφία Λουκά (ΓΣΚ), Μαρία Έλενα Ολύμπιος (ΓΣΠ), Νικόλ Μπρούκβα (ΓΣΖ).

Έπταθλο: Στεφανία Σερμπάν (ΓΣΟ), Άναμπελ Ρόουντς (ΓΣΟ), Στέφανη Κυριάκου (ΓΣΟ).

ΤΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 21/7/21

08:30     100μ. εμπόδια – Έπταθλο

08:45     100μ. – Δέκαθλο

09:30     Ύψος – Έπταθλο

09:45     Μήκος – Δέκαθλο

11:00     Σφαιροβολία – Έπταθλο

11:45     Σφαιροβολία – Δέκαθλο

16:00     Σφυροβολία κορασίδων

17:00     Σφυροβολία παίδων

17:00     Τελετή έναρξης

17:10     Επί κοντώ κορασίδων

17:10     Μήκος παίδων

17:10     Δισκοβολία κορασίδων

17:10     Ύψος – Δέκαθλο

17:10     400μ. εμπόδια κορασίδων

17:25     400μ. εμπόδια παίδων

17:35     100μ. κορασίδων

17:45     100μ. παίδων

17:50     200μ. – Έπταθλο

17:55     2000μ. στιπλ παίδων

18:15     2000μ. στιπλ κορασίδων

18:30     Δισκοβολία παίδων

18:30     Μήκος κορασίδων

18:30     Ύψος παίδων

18:30     1.500μ. κορασίδων

18:40     1.500μ. παίδων

18:45     400μ. – Δέκαθλο

18:50     400μ. κορασίδων

19:00     400μ. παίδων

19:10     4Χ100μ. κορασίδων

19:20     4Χ100μ. παίδων

ΠΕΜΠΤΗ 22/7/21

08:30     110μ. εμπόδια – Δέκαθλο

08:30     Μήκος – Έπταθλο

09:30     Δισκοβολία – Δέκαθλο

10:30     Ακοντισμός – Έπταθλο

10:45     Επί κοντώ – Δέκαθλο

17:00     Ύψος κορασίδων

17:00     Επί κοντώ παίδων

17:00     Σφαιροβολία παίδων

17:00     Τριπλούν παίδων

17:00     Ακοντισμός – Δέκαθλο

17:00     100μ. εμπόδια κορασίδων

17:15     110μ. εμπόδια παίδων

17:25     800μ. κορασίδων

17:35     800μ. παίδων

17:40     800μ. – Έπταθλο

17:45     Σφαιροβολία κορασίδων

17:45     Ακοντισμός κορασίδων

17:45     200μ. κορασίδων

17:55     200μ. παίδων

17:55     Τριπλούν κορασίδων

18:05     3.000μ. παίδων

18:20     3.000μ. κορασίδων

18:30     Ακοντισμός παίδων

18:45     4Χ400μ. κορασίδων

18:50     4Χ400μ. παίδων

Print Friendly, PDF & Email
Kοινοποιήστε:

Comments are closed.