Αρχική Ανακοινώσεις Στη μάχη για πρόκριση ο Κονιαράκης

Στη μάχη για πρόκριση ο Κονιαράκης

από KOEAS

Στη μάχη για πρόκριση στον τελικό της Δισκοβολίας ρίχνεται το πρωϊ του Σαββάτου 14 Ιουλίου ο ΄Εφηβος πρωταθλητής και κάτοχος του Παγκυπρίου Ρεκόρ της Δισκοβολίας Γιώργος Κονιαράκης, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κάτω των 20 ετών στο Τάμπερε της Φινλανδίας.

Ο Κονιαράκης παρουσιάζεται με την 3η καλύτερη επίδοση από όλους τους αθλητές που συμμετέχουν στο αγώνισμα της Δισκοβολίας με επίδοση 65.90μ.  Ο αθλητής του ΓΣΟ θ’ αγωνιστεί στο Α’ Γκρούπ που είναι προγραμματισμένο να γίνει 9.30 το πρωϊ.

Η πρόκριση για τον τελικό που θα γίνει το απόγευμα της Κυριακής 15 Ιουλίου, καθορίστηκε στα 60.00μ. ή στους δώδεκα καλύτερους και από τα δύο προκριματικά γκρούπ.

Δεν προκρίθηκαν Γεωργίου και Κολομεϊτεβα

Αποκλείστηκαν από τα Ημιτελικά του αγωνίσματος τους η Δάφνη Γεωργίου και η Σάντα Κολομεϊτεβα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεανίδων που διεξάγεται στο Τάμπερε της Φινλανδίας.

Η Γεωργίου στα 100μ. εμπόδια τερμάτισε 5η στην 2η προκριματική σειρά με επίδοση 14.06.  Συνολικά κατατάγηκε στην 28η θέση σε σύνολο 41 αθλητριών.

Η Κολομεϊτεβα στα 200μ. ήταν 5η στην 5η σειρά με επίδοση 24.25 και κατέλαβε την 26η θέση σε σύνολο 34 αθλητριών.